Sık sorulan sorular


Genel

Ürünü iade etmek istediğimde ne yapmam gerekiyor?

Siparişinizin size ulaştığı günü takip eden 7 gün içerisinde ürün değişim / iadesi kabul edilmektedir. Faturasız, etiketsiz, yıkanmış, kullanılmış ve hasar görmüş ürünlerin iade ve değişimi kabul edilmez.


iade ettiğiniz ürünün Yedilale giyim ilgili birimleri tarafından incelenip onaylanmasının ardından iade tutarı; varsa kargo, kapıda ödeme ve kampanya bedelleri kesilerek en geç 10 gün içinde hesabınıza yatırılır.


İade ve değişimlerde kargo ücreti size aittir. Üründen kaynaklanan herhangi bir kusurdan dolayı yapacağınız iadelerde ise, Tekli verdiğiniz siparişlerde kusurlu ürünler için hem ürünün ücreti hem de ödenen kargo bedeli iade edilir. Çoklu verdiğiniz siparişlerde ürünlerin tamamı kusurlu gönderilmemiş ise sadece ürün tutarları yatırılır. Ancak cayma hakkını kullanma, beden uyumsuzluğu, ürünü beğenmeme gibi durumlarda yalnızca ürün iadesi sağlanır


-İade edeceğiniz ürünü, faturası ile birlikte paketi hasar görmemiş, ürünün kullanılmamış hali ve tüm aksesuarlarıyla birlikte, PTT KARGO - 301878698 YEDİLALE anlaşma kodu ile gönderebilirsiniz.


-Eğer kapıda ödeme yaptıysanız teslim aldığınız ürün ile birlikte temiz bir kağıda AD – SOYAD, IBAN NUMARASI ve BANKA ADI bilgilerini eksiksiz şekilde doldurarak; kredi kartı ile ödeme yaptıysanız yalnızca ‘iade etmek istiyorum’ yazarak ürünün yanında göndermelisiniz


-İade tutarı; varsa kargo, kapıda ödeme ve kampanya bedelleri kesilerek en geç 10 gün içinde hesabınıza yatırılır. Eğer var ise alışverişlerinizde size sunmuş olduğumuz kargo bedava kampanyası bedeli ise iadeniz durumunda kesilmektedir.


İademi Hangi Adrese Göndereceğim?

İade Adresi: ptt kargo 301878698 YEDİLALE GİYİM müşteri numarasıdır. Adres yerine geçmektedir.


Site kullanımı

yedilale.com sanal mağaza ile nasıl irtibata geçebilirim?

yedilale.com sanal mağaza ve siparişleriniz ile ilgili sorularınız için Müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz.

E-posta [email protected]

Telefon TR +90 538 404 77 40

yedilale.com sanal mağazayı kullanabilmek için teknik olarak sahip olmam gereken teknik altyapı nedir?

Browser (Tarayıcı) ayarları: yedilale.com online mağazadaki ürünlerin en doğru görünümlerini elde etmek ve sitenin genel fonksiyonların tam doğru çalışması için, internet Explorer versiyon 9 veya diğer tüm tarayıcılardan herhangi birini kullanmanız tavsiye edilir. Maksimum kaliteli görünüm için Javascript uygulamalarını aktive etmeniz gerekir.

Ekran çözünürlüğü: yedilale.com sanal mağazayı düzgün görüntüleyebilmek için, ekran ayarlarınızı en az 1024 x 768 pixel değerlerine eayarlamanız tavsiye edilir.

Üyelik bilgileri

Neden yedilale.com sanal mağazada hesap oluşturmalıyım?

yedilale.com sanal mağaza kullanıcı hesabı oluşturmanın birçok faydası var:

  • - Hızlı ve kolay sipariş için bilgilerinizi kaydeder.
  • - Favori ürünlerinizi arkadaşlarınız ve aileniz ile paylaşmak için bir liste oluşturabilirsiniz.
  • - yedilale.com sanal mağazanın sunmuş olduğu özel fırsatlardan yararlanabilirsiniz.
  • - Etkinliklerimizden haberdar olabilirsiniz.
  • - Sipariş geçmişinize bakabilir ve siparişinizin durumunu takip edebilirsiniz.
  • - Tüm teslimat adres bilgilerinizi kaydedebilirsiniz.

Kişisel bilgilerimi ne için kullanıyorsunuz?

Vermiş olduğunuz bu bilgiler size daha iyi hizmet verebilmek ve özel tekliflerimizi size ulaştırmak için kullanılacaktır. yedilale.com sanal mağaza, size ait bilgileri güvenli biçimde saklamaktadır. Dolayısıyla söz konusu bilgilerin herhangi bir kayıba, suistimale ya da değişikliğe karşı korunması için gerekli tüm önlemleri almaktadır. yedilale.com'un, gerekli hizmeti size ulaştırmak için bilgilerinize erişimi olan sözleşmesel ortakları, sözleşmesel yükümlülükleri çerçevesinde bu bilgileri gizli tutmak ve başka hiçbir amaçla kullanmamakla yükümlüdür.

Haber bülteni üyeliğimi iptal etmek için ne yapmalıyım?

yedilale.com sanal mağaza haber bülteni uygulamasından daha fazla e-posta ve SMS almak istemiyorsanız, yedilale.com sanal mağazaya üye girişi yaptıktan sonra Hesabım > Profil bölümünde "Kampanyalardan haberdar olmak için elektronik ileti ve sms almak istiyorum." kutucuğundaki tiki kaldırınız.

Siparişim onaylandıktan sonra değişiklik yapabilir miyim?

Siparişiniz onaylandığı andan itibaren siparişinizle alakalı sepet güncelleme ve diğer işlemleri yedilale.com sanal mağazadan gerçekleştiremezsiniz. Bu işlemleri gerçekleştirmek için müşteri hizmetleri ile iletişime geçmelisiniz.

Alışverişe devam et